Connect with us

Euroleague

Με «Βασιλιά» τον Πρίντεζη!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στην παράταση, ο Ολυμπιακός επικράτησε της Ρεάλ 92-83 και ανέβηκε στο 9-2, παραμένοντας στην κορυφή της Regular Season της Euroleague. Συγκλονιστικός ο Πρίντεζης.

ι και αν ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 13 πόντους στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου; Η Ρεάλ επέστρεψε στο παιχνίδι, ισοφάρισε με 72-72 στα 12,7″ πριν το τέλος και τελικά οδήγησε το παιχνίδι στη παράταση, καθώς ο Γιώργος Πρίντεζης αστόχησε με 0/2 από την γραμμή των βολών.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο έμπειρος φόργουορντ πήρε το… αίμα του πίσω και με εννιά πόντους οδήγησε τον Ολυμπιακό σε μία μεγάλη νίκη (92-83), η οποία τον έφερε στο 9-2 και τον διατήρησε στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Euroleague. Συγκλονιστική εμφάνιση από τον «υπαρχηγό» του Ολυμπιακού (21 πόντοι, 7 ριμπάουντ), πολύ καλοί οι Γιάνις Στρέλνιεκς (15 πόντοι), Κώστας Παπανικολάου (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Τζαμέλ ΜακΛίν (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ), δεν έφτασαν οι Λούκα Ντόντσιτς (33 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Τζέισι Κάρολ (24 πόντοι) για την Ρεάλ, που έπεσε στο 5-6.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το παιχνίδι με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, βάζοντας την… σφραγίδα του στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Ρεάλ προηγήθηκε με 6-4, όμως η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έτρεξε ένα σερί 14-0, με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Σπανούλη (5 πόντοι, 2 κλεψίματα). Η Ρεάλ παρέμεινε άστοχη και οι «ερυθρόλευκοι» έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (18-8).

Διαφορετική ήταν η εικόνα στη δεύτερη περίοδο. Ο Ολυμπιακός είχε τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το 15ο λεπτό (27-15), όμως οι παίκτες των γηπεδούχων υπέπεσαν στη συνέχεια σε αρκετά λάθη, που άλλαξαν τον… ρυθμό.  Με μπροστάρη τον Ντόντσιτς που βρήκε τα πατήματά του, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7 και με το τρίποντο του Τζέισι Κάρολ στη λήξη, μείωσαν στους 4 πόντους (34-30) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και πλησίασε στον πόντο τέσσερις φορές σε διάστημα τεσσάρων λεπτών (34-33, 36-35, 38-37, 40-39), όμως στην τελευταία περίπτωση ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα επιμέρους 12-1, που είχε ως… πρωταγωνιστή τον Τζαμέλ ΜακΛίν. Ο Αμερικανός φάουλ σκόραρε με «καλάθι και φάουλ» τρεις φορές και ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 52-40 (28′), παίρνοντας και πάλι τον… πρώτο ρόλο στο παρκέ. Ο Τζέισι Κάρολ και ο Λούκα Ντόντσιτς βρήκαν στην συνέχεια σκορ, όμως το μόνο που κατάφερε η Ρεάλ ήταν να μειώσει στους 9 (56-47) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τέσσερις βολές του Στρέλνιεκς έφεραν τον Ολυμπιακό στο +13 στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου (60-47, 31′), ωστόσο η Ρεάλ ανέβασε «στροφές» στη συνέχεια και μείωσε στους 5 πόντους (64-59) στο 35ο λεπτό, μετά από προσπάθειες των Κάρολ και Ντόντσιτς. Μάλιστα, ένα τρίποντο του Ρούντι έφερε την Ρεάλ σε… απόσταση αναπνοής (68-67) στο 38ο λεπτό, δίνοντας έντονο σασπένς στα τελευταία δευτερόλεπτα. Ο Πρίντεζης έδωσε αμέσως «ανάσα» στους γηπεδούχους και με τέσσερις σερί πόντους έφερε στον Ολυμπιακό στο +5 (72-67), ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Ντόντσιτς μείωσε εκ νέου στους τρεις (72-69), ενώ ο Κάρολ ευστόχησε σε τρίποντο, 12,7″ πριν το τέλος (72-72), μετά από μία φάση διαρκείας. Στη τελευταία φάση, ο Σπανούλης έπαιξε pick and roll με τον Πρίντεζη, με τον Έλληνα φόργουρντ να αστοχεί και στις δύο, οδηγώντας το παιχνίδι στη παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Ρεάλ πήρε άμεσα το προβάδισμα (76-74, 41′), με τον Στρέλνιεκς να δίνει και πάλι το το προβάδισμα με τρίποντο (77-76, 42′). Ο Ντόντσιτς απάντησε με δικό του σουτ από την γραμμή των 6,75μ (79-77, 42′), ενώ πέντε σερί πόντοι του Πρίντεζη έφεραν τον Ολυμπιακό εκ νέου στο +5 (84-79). Στρέλνιεκς και Ρόμπερτς έφεραν τους γηπεδούχους στο +8 (87-79) και ουσιαστικά… κλείδωσαν τη νίκη για τους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι επικράτησαν τελικά με

Δεκάλεπτα: 18-8, 34-30, 56-47, 72-72 (κανονική διάρκεια), 92-83 (παράταση)

Ο MVP: Παρά τις δύο άστοχες βολές του στο τέλος της κανονικής διάρκειας, ο Γιώργος Πρίντεζης ήταν… συγκλονιστικός στη παράταση (9 πόντοι) και ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο «θρίλερ» του ΣΕΦ.

Ο Σκληρός: Ο Κώστας Παπανικολάου ήταν τρομερός σε άμυνα και επίθεση, ενώ οι Γιάνις Στρέλνιεκς, Τζαμέλ ΜακΛίν και Νίκολα Μιλουτίνοφ έδωσαν πολύτιμες λύσεις στον Ολυμπιακό.

Ο Πεσμένος: Ο Ρούντι Φερνάντεθ έμεινε μακριά από τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων αγωνιστικών και δεν μπόρεσε να βοηθήσει την Ρεάλ.

Ο Αόρατος: Ο Φακούντο Καμπάτσο έμεινε στο μηδέν και υπέπεσε σε τέσσερα λάθη, κάτι που έκανε… απογοητευτική την παρουσία του.

Η Στιγμή: Οι δύο άστοχες βολές του Πρίντεζη σε… νεκρό χρόνο έφεραν το παιχνίδι στη παράταση, όμως οι εννιά πόντοι του έμπειρου άσου σε κρίσιμα σημεία έδωσαν μία μεγάλη νίκη στον Ολυμπιακό, στην 11η «στροφή» της Regular Season.

Οι Διαιτητές: Μεγάλη γκρίνια υπήρξε για την διαιτησία. Οι Πουκλ, Μπελόσεβιτς και Μογούλκοτς βρέθηκαν σε αρκετές περιπτώσεις στο… επίκεντρο των Ισπανών, κυρίως λόγω των αρκετών φάουλ που σφύριξαν υπέρ του Ολυμπιακού. Η διαιτητική τριάδα δεν απέφυγε τα λάθη, ωστόσο δεν επηρέασε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Εξέδρα: Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας δεν ήταν γεμάτο, όμως οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού έδωσαν παλμό στην αναμέτρηση και δημιούργησαν μία… δυνατή ατμόσφαιρα.

To sportena.gr δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη για την εγκυρότητα του θέματος, καθώς και για τα σχόλια των επισκεπτών. Τα θέματα του sportena.gr είναι συλλογή ειδήσεων με σκοπό την ενημέρωση και την ψυχαγωγία σας.