Connect with us

Bundesliga

Ντόρτμουντ σε κρίση, τρίτη σερί γκέλα (VIDEO)

Μακριά από το τρίποντο για τρίτη αγωνιστική έμεινε η Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να φεύγουν με σκυμμένο κεφάλι από το Αννόβερο όπου ηττήθηκαν με 4-2. Νίκη με ανατροπή για την Λεβερκούζεν (3-1 την Κολωνία).

Στην «HDI-Arena» για την 9η αγωνιστική, η Ντόρτμουντ με τον Σωκράτη Παπασταθόπουλο στην αρχική της σύνθεση αναζητούσε το τρίποντο της νίκης προκειμένου να ξεφύγει από το «τέλμα» που βρισκόταν, κόντρα στο μαχητικό Αννόβερο.

Οι γηπεδούχοι από νωρίς έδειξαν ότι δεν θα ήταν εύκολη «λεία» για τους Βεστφαλούς, απείλησαν με τον Μπεμπού και στο 20′ κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Κλάους από τον Μπέρκι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζόναθας που νίκησε τον Ελβετό σημειώνοντας το 1-0.

Η Ντόρτμουντ έδιωξε άμεσα την «ψυχρολουσία» και στο 27′ ισοφάρισε με τον Ζαγκαντού που εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και πέτυχε το πρώτο του τέρμα στην Bundesliga. Στο 36′ ο Γιαρμολένκο δεν κατάφερε να σκοράρει από πλεονεκτική θέση και στη συνέχεια τιμωρήθηκε.

Κι αυτό, γιατί στο 40′ ο Μπεμπού αξιοποίησε την ασίστ του Τζόναθας και σημείωσε το 2-1, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Ο Γιαρμολένκο με την έναρξη του δευτέρου μέρους, «ρέφαρε» για την χαμένη ευκαιρία του και με άψογο βολέ ισοφάρισε εκ νέου για την Ντόρτμουντ σε 2-2 (52′). Ο ρυθμός ήταν φρενήρης, οι προϋποθέσεις για γκολ δημιουργούνταν με συχνότητα, ενώ στο 59′ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν με την αποβολή του Ζαγκαντού.

Στο αμέσως επόμενο λεπτό το Αννόβερο πήρε για τρίτη φορά προβάδισμα στο σκορ με τον Κλάους να επιβραβεύεται για την άψογη παρουσία του και να σημειώνει το 3-2 για τους «πράσινους».

Η Ντόρτμουντ πίεσε στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης δίχως αποτέλεσμα, τουναντίον δέχτηκε και τέταρτο τέρμα με τον Μπεμπού στο φινάλε για το τελικό 4-2. Με την ήττα αυτή διατηρείται στους 20 πόντους και δίνει την ευκαιρία στην Μπάγερν να την ξεπεράσει. Στους 18 το εντυπωσιακό Αννόβερο.

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Κολωνία 2-1

H Λεβερκούζεν του δεξιού μπακ Παναγιώτη Ρέτσου υποδέχτηκε την ουραγό της βαθμολογίας Κολωνία, που αναζητούσε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα. Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 20λεπτο, οι φιλοξενούμενοι «πάγωσαν» την «BayArena» όταν ο Γκιρασί με γνήσια κίνηση στράικερ σημείωσε το 0-1 στο 23′.

Πολλά αμυντικά προβλήματα για την Λεβερκούζεν που στο ημίχρονο αντικατέστησε τον Ρέτσο καθώς είχε ασταθή απόδοση στο παιχνίδι και αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα. Η αλλαγμένη Λεβερκούζεν του δευτέρου μέρους ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ με τους Μπέιλι (54′) και Σβεν Μπέντερ (73′) να δίνουν προβάδισμα στις «ασπιρίνες». Το τελικό 2-1 στέλνει στους 15 την ομάδα του Ρέτσου.

Χόφενχαϊμ – Γκλάντμπαχ 1-3

Η Χόφενχαϊμ έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει στην κορυφή καθώς υπέστη εντός έδρας ήττα σοκ από την εξαιρετική Γκλάντμπαχ. Παρά το γεγονός πως η ομάδα του Νάγκελσμαν προηγήθηκε με τον Ντεμιρμπάι (25′) ακολούθησε επιθετικό «κύμα» των φιλοξενούμενων που με τους Αζάρ (61′), Γκίντερ (79′) και Βέστεργκαρντ (82′) ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ και ανέβηκαν στους 17 βαθμούς και το μείον δύο από την αντίπαλό της.

Χέρτα Βερολίνου – Αμβούργο 2-1

Νίκη-ανάσα για την Χέρτα Βερολίνου που μετά από τέσσερις σερί αγωνιστικές χωρίς νίκη, επικράτησε με 2-1 του παραπαίοντος Αμβούργου στο Ολυμπιακό Στάδιο της γερμανικής πρωτεύουσας. Η ομάδα του Ντάρνταϊ πήρε το τρίποντο της νίκης με σκόρερ τους Σταρκ (17′) και Ρέκικ (49′), φτάνει τους 13 πόντους, απέναντι σε ένα προβληματικό Αμβούργο του βασικού Παπαδόπουλου που απλώς μείωσε στο σκορ με τον Αρπ στο 74ο λεπτό.

Σάλκε – Βόλφσμπουργκ 1-1

Την βελτιωμένη της φόρμα ήθελε να επιβεβαιώσει για τρίτο σερί ματς η Σάλκε, που δεν ξεπέρασε τελικά το εμπόδιο της Βόλφσμπουργκ με το 1-1 να «σφραγίζει» τις προσπάθειές τους. Ο Μπενταλέμπ με πέναλτι στο 43′ άνοιξε το σκορ, με τον Γκόμες να μην ισοφαρίζει από την άσπρη βούλα στο 60′. Το γκολ που χάρισε τον βαθμό στους «λύκους» επετεύχθη από τον Οριγκί στο 93′ για το τελικό 1-1. Στους 17 και τους δέκα πόντους αντίστοιχα οι δύο ομάδες.

To sportena.gr δεν φέρει καμία απολύτως ευθύνη για την εγκυρότητα του θέματος, καθώς και για τα σχόλια των επισκεπτών. Τα θέματα του sportena.gr είναι συλλογή ειδήσεων με σκοπό την ενημέρωση και την ψυχαγωγία σας.